Hogyan menthetik meg a pióca kezelés az életet és végtagokat néhány betegnél?
Pióca kezelés és hogy alkalmazzuk a piócát? a legtöbb ember összerezzen már a „pióca” szó hallatán is. Még többen megriadnának a gondolattól, hogy ezeket a lényeket a bőrükre helyezzék az orvosi kezelési terv részeként. Mégis, az ország (Az Egyesült Államokban) modern műtőiben pontosan ez történik.
„A modern orvostudomány technikai fejlődése ellenére bizonyos műtét utáni helyzetekben még mindig támaszkodunk az egyik legősibb élőlényre, a piócára, hogy jó eredményt érjünk el” – mondja Dr. Rod Rezaee, a UH fül-orr-gégésze és fej-nyak sebésze.
A piócákat évezredek óta használják orvosi célokra – egészen az ókori Görögországig és Egyiptomig, amikor a vércsapolás gyakori gyakorlat volt. Az akkori orvosok úgy hitték, hogy a vér eltávolítása a betegtől megelőzheti a betegségeket és gyógyíthatja a bajokat. Néha durva eszközöket használtak a vércsapoláshoz, de gyakrabban piócákat alkalmaztak. Miután a piócák a beteg bőréhez tapadtak, természetes módon táplálkoztak a vérrel.
Nyilvánvaló, hogy a modern klinikusok nem támogatják a vércsapolás gyakorlatát. Azonban sokan hisznek abban, hogy a piócák használata bizonyos, nagyon specifikus orvosi helyzetekben képes megmenteni életeket és végtagokat.
Egy ritka komplikáció megelőzése műtét után
Az újraillesztési műtétek, bőrátültetések és a rák vagy trauma utáni rekonstrukciós plasztikai sebészet gyakran mikrosebészeti technikákat igényelnek – mikroszkóp és speciális eszközök használatával, hogy apró ereket kapcsoljanak össze apró öltésekkel és tűkkel. Bár ezek az eljárások az esetek 98 százalékában sikeresek, ritka esetekben a bőrlebeny vagy újraillesztett testrész veszélyes szövődményt, úgynevezett vénás torlódást szenvedhet el.
A vénás torlódás akkor következik be, amikor a mikrosebészeti eljárások során érintett apró, vékony falú vénák nem tudnak elegendő mennyiségű vért elszállítani a műtéti helyről. Ehelyett a vér felgyülemlik a vénákban, és nem tud visszaáramlani a szívbe és a tüdőbe, hogy újra oxigént kapjon. Ha a torlódást nem kezelik, a szén-dioxid felhalmozódik a pangó vérben, ami végül szövetelhaláshoz vezethet. Ilyenkor ajánlhatják a piócaterápiát az optimális eredmény érdekében.
A véráramlás fenntartása a pióca kezelés után.
A pióca nyála hirudint tartalmaz, egy antikoagulánst és vérlemezke-gátló szert, amely megakadályozza a vérrögképződést és csökkenti a torlódott vér mennyiségét a szövetekben. A piócák nyálában lévő más vegyi anyagok elősegítik a véráramlást a sérült területen még a pióca leválása után is, lehetővé téve, hogy új vénák nőjenek, és a meglévők kitáguljanak, hogy több vért szállítsanak. Bónuszként a kezelés fájdalommentes – amikor a pióca megharap, természetes érzéstelenítőt bocsát ki, amely elzsibbasztja a területet.
Bár a piócák használata megakadályozhatja a szövetelhalást és elősegítheti a gyógyulást bizonyos esetekben, a betegek és a családok gyakran nyugtalanok a koncepcióval kapcsolatban – mondja Dr. Rezaee. „Azonban amikor nyíltan kommunikálunk velük a céljainkról és a terápia okairól, a legtöbb beteg megérti és elfogadja a kezelést.”
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) 2004-ben engedélyezte a piócák használatát a műtét utáni helyi vénás torlódás kezelésére, elismerve őket élő, lélegző orvostechnikai eszközként. Mivel a pióca tudományos neve hirudinea, az orvosi célú felhasználásukat gyakran hirudoterápiának nevezik.
A piócákat kifejezetten orvosi használatra tenyésztik piócafarmokon szerte az országban. Az alkalmazásuk előtt fertőtlenítik őket, és csak egyszer használják. Miután táplálkoztak és leváltak a betegről, érzéstelenítik és orvosi hulladékként megsemmisítik őket.